Smak to jeden z najcenniejszych doznań, które możemy wzbogacić w czasie podróży. Kuchnia regionalna daje możliwość poznania dogłębnie kultury i historii regionu. Dzięki potrawom możemy poznać od kuchni życie mieszkańców. Jakie smakołyki czekają na nas w Polsce? Oto kilka z nich.
Kartacze z Suwalszczyzny
Kartacze lub też cepeliny to znane podlaskie placki z farszem mięsnym podawane z masłem i skwarkami. Można je porównać do poznańskich pyz. Ciasto wyrabiane jest z ziemniaków. To pożywne, syte, aczkolwiek ciężkostrawne danie. Mięsny farsz jest zazwyczaj mocno przyprawiany czosnkiem i przyprawami. Czasami można także spotkać kartacze z farszem warzywnym, serowym lub grzybowym.
Babka ziemniaczana
Kolejny rarytas z terenu Suwalszczyzny to kartoflak, czyli babka ziemniaczana. Jest to słodko słony przysmak z dodatkiem skwarek z boczku. Miękka babka w środku jest jednocześnie bardzo chrupiąca na zewnątrz.
Bliny Żmudzkie – wschodnia granica
Bliny przywędrowały do nas zza wschodniej granicy, a konkretnie z Rosji. Są także bardzo popularne na Litwie. Bliny w tym wydaniu to placuszki ziemniaczane nadziewane aromatycznym mięsem lub serem, podawane z dodatkiem gęstej śmietany. Bliny podaje się także na słodko
Rolada wołowa – Śląsk
Rolada wołowa to jedno z najsmaczniejszych dań z regionu Górnego Śląska. Podawana z modrą kapustą i ziemniakami to doskonale przyrządzone mięso. Tradycyjna rolada robiona jest od wielu pokoleń. Jeśli jesteście zainteresowani tym, jak zrobić roladę, polecamy Wam zajrzeć na stronę http://www.codogara.pl/5182/tradycyjna-slaska-rolada-wolowa/, gdzie znajdziecie prosty przepis.
Pyzy z gzikiem – Wielkopolska
Tradycyjne pyry z gzikiem to tradycyjne danie kuchni wielkopolskiej zwłaszcza poznańskiej, które smakuje doskonale jako przekąska, lunch lub śniadanie. Ziemniaki z puszystym twarożkiem zdobywają uznanie od XIX i podawane są w knajpach także poza Wielkopolską. Warte spróbowanie lekkie i pożywne danie.
Zupa z rybich głów – Kaszuby
Leżące nad morzem Kaszuby słyną z wyśmienitych przepisów na ryby. Wśród nich znajduje się wyborna zupa rybna z dorsza - aromatyczny i nieco pikantny wywar przyrządza się podobnie jak standardowy rosół. Zupa rozgrzewa i syci, dlatego jest jednym z ulubionych dań turystów przyjeżdżających w te rejony.
Czernina – Mazowsze
Czarna polewka to zupa z krwi kaczej przygotowywana od setek lat zwłaszcza na terenach Mazowsza. Do jej przyrządzenia używa się także włoszczyzny, suszonych śliwek oraz suszu z jabłek i gruszek. Zupa ta była tak popularna, że aż przeszła do staropolskiej kultury – jest wzmiankowana między innymi w dziełach Mickiewicza.
Kartacze i rolady to chyba moje dwie ulubione potrawy
OdpowiedzUsuńUwielbiam czernine,w moim rodzinnym domu czesto ja podawano z domowym makaronem.
OdpowiedzUsuńWitam, dodałabym jeszcz fusier z lubelszczyzny, cudna potrawa i bardzo uzalwżniająca, pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńCisną się na usta słowa „cudze chwalicie, swego nie znacie” : ) Moim zdaniem to świetnie, że poznajemy kuchnie z całego świata i w ten sposób poszerzamy kuchenne horyzonty. Ale czemu większość z nas wie jak smakuje sushi, ale nie ma pojęcia czym są kartacze albo pyry z gzikiem? Mamy pełno lokali, gdzie można zamówić potrawy kuchni włoskiej, francuskiej i chińskiej, ale regionalnych restauracji jest jak na lekarstwo. Fajnie, że na blogach kulinarnych jest coraz więcej tradycyjnych przepisów naszej rodzimej kuchni, którą warto propagować. Do tego zestawienia dodałabym jeszcze beskidzką kwaśnicę : )
OdpowiedzUsuńA skąd taka pewność, że nie wiemy, tu się toczy jakaś wymiana myśli a nie ośli spór. Każdy dzieli się tym co ma, przeżył w dzieciństwie i co lubi, a la pasta jest super!!!
UsuńŚwietny wpis! Właśnie takie smaki, jak opisane przez Ciebie, mają szansę na wygraną w naszym konkursie kulinarnym. Wystarczy, że dodasz do wpisu z przepisem na jedno z regionalnych dań grafikę konkursową i kilka zdań od siebie (info dostępne na stronie https://e-turysta.net/konkurs-kulinarny/), a będziesz mogła wygrać chociażby aparat cyfrowy i promocję na Smaker.pl. Pozdrawiam i powodzenia! :)
OdpowiedzUsuń