Ciągle gdzieś tam krąży mit, że sernik to już "wyższa szkoła jazdy" i ogólnie ciasto trudne do zrobienia. Ja powiedziałabym odwrotnie. Jeśli potrzebuje prostego ciasta, bez masy i chcę mieć pewność, że się uda to zawsze decyduję się na sernik. Często też żeby skrócić sobie pracę sernik osadzam na biszkoptach lub herbatnikach zamiast klasycznego spodu z ciasta. Tym razem też tak zrobiłam- sernik z pomarańczową nutą wstawiłam pomiędzy dwie warstwy kakaowych ciastek a dodatkowo jeszcze dodałam warstwę domowych powideł śliwkowych. Całość wykończyłam idealną błyszczącą polewą.
Paluszki lizać!
P.S. ciasto to piekłam w bardzo dużej blaszce (26*45 cm) dlatego proporcje składników są duże. Na standardową blaszkę wystarczy zrobić z połowy porcji.
* foremka 26*45 cm
Składniki:
- 2 kg sera na sernik ( z wiaderka, użyłam waniliowego)
- 10 jajek
- 1,5 szklanki cukru
- 1 szklanka oleju
- 4 łyżki kaszy manny
- 3 opakowania budyniu waniliowego
- pomarańcza
dodatkowo:
- 2 duże opakowania herbatników kakaowych
- 450 g gęstych powideł śliwkowych
- połówki orzechów włoskich
na polewę:
- 125 g masła
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 2 łyżki kakao
- 2-3 łyżki wrzątku
Blaszkę do pieczenia wyłożyć papierem. Na dnie rozłożyć warstwę herbatników. Żółtka utrzeć z cukrem na biało. Nadal ucierając dodawać po trochę sera, kaszę mannę, budynie. Dodać także skórkę otartą z pomarańczy i sok z połowy owocu. Wlać olej i połączyć. Na końcu delikatnie wmieszać pianę ubitą z białek. Masę serową wyłożyć na herbatniki. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170*C i piec około godziny. Po upieczeniu sernik studzić w uchylonym piekarniku. Wystudzony sernik posmarować powidłami i przykryć warstwą herbatników. W rondelku rozpuścić masło, dodać resztę składników i mieszając gotować na małym ogniu aż polewa będzie gęsta i jednolita. Polać ciasto i udekorować kawałkami orzechów.
Szukam przepisów na sernik bo to ulubione ciasto dziadka a w sobotę ma imieniny. To będzie mój wybór. Już nie mogę się doczekać kiedy mu je wręczę.
OdpowiedzUsuńW poszukiwaniu kulinarnych inspiracji i fit przepisów bądź dietetycznych porad i ciekawostek zajrzyj na bloga kcalmara.
Super sernik - zjadłabym kawałeczek :)
OdpowiedzUsuńWygląda znakomicie! :)
OdpowiedzUsuńA jak idealnie równy! *.*
Coś fantastycznego!
Pieczesz sernik z termoobiegiem czy bez?
OdpowiedzUsuńNa herbatnikach są najlepsze ;-)
OdpowiedzUsuńSzklanka oleju do ser to syf jedzcze nigfzie nie bylo w przepisie na sernik oleju toz to nie moze byc dobre
OdpowiedzUsuńw większości przepisów na sernik jest olej, chocby w klasycznym serniku z rosą. Proponuję sprawdzic najpierw a później komentowac.
UsuńTe anonimowy - cytując klasyka: gdyby głupota miała skrzydła fruwałabyś jak gołębica :) Bardzo dobre ciasto Pani Magdo
UsuńRewelka, biorę się właśnie za pieczenie :), będzie imieninowo jak znalazł :)
OdpowiedzUsuńcudo! pyszności :)
UsuńOd dłuższego czasu poczuję przepisu na sernik z powidłem i nie mogłam się przekonać, aż do dziś kiedy trafiłam na Twój przepis. Koniecznie muszę go wypróbować wygląda obłędnie.
OdpowiedzUsuńCzy można zrobić z sera z kostki nie z wiaderka??
OdpowiedzUsuńuwielbiam serniki, choć stosunkowo niedawno dopiero nauczyłam się je piec:) ta wersja wygląda pysznie, smak idealny na boże narodzenie-muszę zapamietać przepis!
OdpowiedzUsuńJaki cudny... :-) Aż chce się od razu jeść. ;-)
OdpowiedzUsuńZapraszam do mnie
http://wszystko-smaczne.blogspot.com/
Madziu kolejny weekend z Twoim przepisem...sernik przepyszny!!!!!!!
OdpowiedzUsuńAngi cieszę się ☺
OdpowiedzUsuńSernik w cherbatnikach i powidłach jest bardzo ale to bardzo dobry ale proszę mi powiedzieć gdzie moge kupić tak dużą blaszkę są ale 24 na 42 cn i problem bo nie zmiesciło mi się na tą blaszkę może podam e-maili ta Pani mi napisze gdzie moge dostac tak dużą blaszkę bardzo bym prosila o odpowiedż
OdpowiedzUsuńhalkow2010@wp.pl
Witam. Jaka jest standardowa blaszka? Jakie ma wymiary>?
OdpowiedzUsuń