przepis na domowy chleb orkiszowy na zakwasieW ostatnich latach nastała moda na odchodzenie od klasycznych wyrobów pszenicy i zastępowanie jej innymi zbożami. Chleb orkiszowy na zakwasie jest jedną z ciekawszych alternatyw dla tradycyjnego białego chleba.

W ostatnich latach nastała moda na odchodzenie od klasycznych wyrobów pszenicy i zastępowanie jej innymi zbożami. Chleb orkiszowy na zakwasie jest jedną z ciekawszych alternatyw dla tradycyjnego białego chleba. Jest jednocześnie alternatywą o wiele zdrowszą, a także bardzo smaczną. Ze względu na łagodny smak przypada on do gustu większości ludzi, nawet tym, którzy na co dzień preferują raczej tradycyjne wypieki. Do wypieku chleba orkiszowego nie potrzeba wielu składników. Są to woda, sól, zakwas orkiszowy (opcjonalnie żytni) i mąka orkiszowa (pełnoziarnista typu 500). Wypiek tego rodzaju chleba nie powinien sprawić większych problemów, gdyż nie różni on się zanadto od realizacji tradycyjnych wypieków. Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio wcześniej przygotować zakwas. Chleb orkiszowy na zakwasie posiada swoje właściwości smakowe i zdrowotne właśnie dzięki odpowiednio dobranym składnikom, więc nie należy bagatelizować żadnych szczegółów przepisu.
W pierwszej kolejności należy przygotować zakwas, co trzeba zrobić kilkanaście godzin wcześniej przed rozpoczęciem docelowego wyrabiania ciasta. Odpowiednio wczesne nastawienie zakwasu jest niezwykle istotne dla ostatecznego rezultatu. Następnie przechodzi się do nastawienia ciasta na chleb. Do wyrośniętego zaczynu dodaje się mąkę orkiszową, opcjonalnie mąkę żytnią w mniejszej ilości, sól, wodę, a także ziarno orkiszu. Takie ciasto można wyrabiać ręcznie lub przy pomocy miksera. Zalecane jest jednak wyrabianie ręcznie. Jeśli przed dodaniem ciasta do zaczynu okaże się, że zaczyn zakwasu nie wyrósł odpowiednio, można dodać do niego odrobinę drożdży piekarskich. Przy dobraniu odpowiednich proporcji, ciasto powinno wyrabiać się dość łatwo. Następnie wyrobione ciasto formuje się i przekłada do ówcześnie przygotowanej formy. Tak pozostawiony chleb orkiszowy na zakwasie wstawia się do wyrastania. Najlepiej zrobić to w temperaturze około 30 stopni. Czekać należy do momentu, gdy chleb podwoi swoją objętość. Chleb piecze się od 2 do 4 godzin. Upieczony chleb można przechowywać w suchym miejscu nawet do tygodnia, a nawet po takim czasie nie powinien on stracić na jakości. Smak w tym czasie może się nieco zmieniać, ale nadal będzie przydatny do spożycia i bardzo smaczny.

Ziarno orkiszu – właściwości

Wyroby z orkiszu, takie jak mąka orkiszowa mają szereg pozytywny właściwości zdrowotnych. Zawierają między innymi dużą ilość witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na skórę i paznokcie. Ponadto ziarno orkiszu zawiera duże ilości żelaza, manganu i miedzi, które są bardzo istotne dla prawidłowej regeneracji organizmu. Mąka orkiszowa jest chętnie wykorzystywana przez sportowców, a to przez to, że posiada relatywnie wysoką ilość białka. Jest ono niezbędne do szybkiej regeneracji organizmu, a także może być wykorzystywana jako zamiennik zwykłej mąki, ze względu na niższą zawartość węglowodanów. Jednocześnie należy pamiętać, że ziarno orkiszu jest odmianą pszenicy, na co muszą zwrócić osoby szukające alternatywy ze względu na uczulenie na gluten.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza