To jedna z najczęściej pojawiających się na polskich stołach potraw. Jej fenomen wynika przede wszystkim z prostoty i łatwości przygotowania, co sprawia, że praktycznie każdy da sobie radę z jej przyrządzeniem. Leczo to danie, które przywędrowało do kraju nad Wisłą z Węgier, jednak jego sposób przygotowania w Polsce nieco różni się od tego tradycyjnego.
Kilka słów o leczo
Tak jak już zostało wspomniane, potrawa ta swoje korzenie ma na Węgrzech. Smakołyk tradycyjnie przygotowywany jest na smalcu, na którym dusi się warzywa (pomidory i paprykę). Węgrzy dodają do niego słoninę oraz podsmażoną i zarumienioną cebulkę, którą jeszcze doprawia się papryką w proszku. W Polsce nieco odchodzi się od tego rozwiązania – zamiast smalcu stawia się na zdrowszą oliwę, a słonina zastąpiona zostaje kiełbasą. Co więcej, polskie leczo często wykorzystuje też cukinię, stąd potrawa ta nabiera bardziej francuskiego charakteru.
Leczo z cukinią
Przepisy na to danie różnią się w zależności do indywidualnych upodobań. W Polsce najczęściej leczo przygotowuje się z cukinią. Składniki potrzebne na ten smakołyk to:
- 1 cebula,
- 3 papryki (najlepiej każda innego koloru),
- 2 średnie cukinie,
- pomidory w puszce (pokrojone na kawałki),
- ok. 300 g dobrej jakościowo kiełbasy,
- przyprawy: papryka w proszku, sól, pieprz do smaku.
Cebulę obrać, pokroić w kosteczkę i podsmażyć na oleju, a następnie dodać do niej pokrojoną w kostkę kiełbasę. Chwilę smażyć, po czym dorzucić paprykę i kontynuować obróbkę przez 5 minut. Na patelnię wrzucić pokrojoną cukinię (może być w talarki lub kostkę) i smażyć kolejne 5 minut pod przykryciem. Doprawić solą i pieprzem oraz papryką w proszku. Na sam koniec wlać do podduszonej całości pomidory w puszce. Leczo doprowadzić do gotowania.
Leczo z pieczarkami
Inną wariacją na temat tego dania jest wersja z pieczarkami. Można ją przygotować bez mięsa. Potrzebne będą:
- 3 papryki (żółta, zielona, czerwona),
- papryka w proszku,
- 1 cebula,
- ok. 500 g pieczarek (w zależności od potrzeb),
- jedna puszka pomidorów,
- oregano,
- sól i pieprz.
Przyrządzenie wygląda podobnie jak w przypadku leczo z cukinią. Na początku należy zeszklić na oliwie cebulę, a następnie dodać do niej pokrojone i umyte pieczarki oraz papryki. Całość dusić pod przykryciem kilka minut, a następnie odkryć, aby woda z pieczarek mogła wyparować. Na koniec dorzucić pomidory oraz doprawić papryką, oregano oraz solą i pieprzem.
Klasyczne leczo węgierskie
Składniki na klasyczne węgierskie leczo:
- cebula (najlepiej dwie duże),
- słonina lub boczek (mocno tłusty),
- smalec (zamiast oliwy),
- papryka (3 różnego koloru),
- świeże pomidory (ok. 3),
- kiełbasa (z racji użycia boczku lub słoniny może być nieco cieńsza),
- przyprawy: sól, pieprz i papryka w proszku.
Na początku należy podsmażyć słoninę lub boczek (pokrojone w małe kawałki) tak, aby mocno się przyrumieniły (bez żadnego tłuszczu), po czym ściągnąć je z ognia. Do wytopionego tłuszczu na patelni dodać smalec i wrzucić cebulę. Podgrzewać do zarumienienia, a następnie dodać do środka paprykę w proszku. Do całości dorzucić świeże papryki i dusić przez ok. 10 minut pod przykryciem. W tym czasie sparzyć pomidory, obrać ze skórki i pokroić w kostkę, a następnie wrzucić je do leczo, podgotować. Na sam koniec dodać skwarki, kiełbasę i doprawić solą oraz pieprzem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz