środa, 23 grudnia 2015

warsztaty pierniczkowe w przedszkolach- grudzień 2015

warsztaty pierniczkowe w przedszkolu w Cięcinie, grupa I, 15.12.2015 r.

Przez kilka grudniowych dni miałam przyjemność prowadzić pierniczkowe warsztaty dla dzieciaczków z okolicznych przedszkoli. Było to kolejne ciekawe doświadczenie, zarówno dla mnie jak i dla nich. Fajnie jest przekazać swoją wiedzę maluchom, które chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. 

Warsztaty rozpoczynaliśmy od krótkiej pogadanki na temat tradycji świątecznych i świątecznych wypieków. Następnie dzieci dowiedziały się  jak się robi i z czego składa się ciasto piernikowe, co nadaje mu charakterystyczny smak i zapach. 
Każdy uczestnik warsztatów dostał kawałek ciasta i potrzebne narzędzia tak aby sam mógł rozwałkować ciasto i wyciąć ciasteczka o różnych kształtach. Takie lepienie i zabawa z mąka i ciastem były sporą frajdą. Działaliśmy przy tym na zmysły, szczególnie ważne było to, żeby każde dziecko mogło dotknąć i powąchać surowe i upieczone już ciasto. 
warsztaty pierniczkowe w przedszkolu w Cięcinie, grupa II i III, 16.12.2015 r. 
 Kiedy ciasteczka były już upieczone a w całym przedszkolu roznosił się zapach korzennych przypraw przystąpiliśmy do najbardziej wyczekiwanej części zajęć- dekoracji. I tutaj znowu porozmawialiśmy sobie o dodatkach do dekoracji ciasteczek a dzieci nauczyły się robić lukier królewski. Największą atrakcją było zabarwianie lukru na różne kolory. To wywołało zachwyt na buziach dzieci i okrzyki zdziwienia i zadowolenia.  Małe rączki pracowały sprawnie i pół godziny stoliki były pełne pięknych kolorowych pierniczków. 
Miło spędzany czas niestety szybko ucieka :( Dzieci były bardzo zadowolone, ja zresztą również. Mam nadzieję, że będziemy mieć więcej okazji do takich pysznych spotkań. I że dzięki temu dzieci polubią pracę w kuchni a może nawet któreś z nich kiedyś odkryje w sobie kulinarną pasję? Od czegoś trzeba zacząć:) 
warsztaty pierniczkowe w przedszkolu nr.2 w Ciścu 18.12.2015 r. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

zobacz także

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Fb Pop-up