10 powodów, dla których warto mieć stolnicę drewnianąPrzyrządzając ciasto na pierogi, kopytka czy pizzę, nie obędziemy się bez akcesorium, jakim jest stolnica drewniana. Ma ona postać płaskiej deski, najczęściej z 3 wysokimi krawędziami, dzięki którym jajka, mąka oraz woda nie rozsypują się po powierzchni stołu. Jakie są główne zalety stolnicy drewnianej dużej? Jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy jej wyborze? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych ze stolnicami — poniżej. 


Idealna stolnica, czyli jaka?

Stolnica powinna być przede wszystkim dopasowana do wielkości blatu roboczego, jakim dysponujemy. Jeżeli jest on duży, bez obaw zaopatrzyć możemy się w stolnicę drewnianą 80x60 cm. Z jej pomocą jesteśmy w stanie rozwałkować nawet bardzo dużą ilość ciasta. W małych kuchniach najlepiej sprawdzą się natomiast stolnice 40x30 cm, które po zakończonym użyciu będzie można z łatwością schować do szuflady.
Dostępne w sklepach stolnice różnić mogą się od siebie kształtem. Do wyboru mamy modele kwadratowe, prostokątne oraz owalne.
Warto, by stolnica, która znajdzie się w naszej kuchni posiadała wysokie ranty, które skutecznie zabezpieczą się przed przedostawaniem się składników na blat.
Wybierając stolnicę, warto również zwrócić uwagę na to, czy jest ona wyposażona w specjalny rowek odpowiadający za odprowadzanie nadmiaru wody lub soku. Wówczas taki produkt z powodzeniem pełnić będzie mógł również funkcję deski do krojenia.

Stolnica drewniana — z jakiego drewna się ją produkuje?

Stolnica drewniana to akcesorium kuchenne, z którego korzystały już nasze mamy i babcie. W przeszłości do jej produkcji stosowano gównie drewno lipowe. Obecnie jednak coraz rzadziej spotkać można się z tego typu stolnicami. Związane jest to między innymi z faktem, iż zawarte w drewnie lipowym garbniki mogą wchodzić w reakcję z żywnością. Z jakiego drewna produkowane są dostępne obecnie na rynku stolnice drewniane? Najczęściej jest to buk, topola, grab, jesion, orzech oraz klon. Pierwszy z wymienionych gatunków charakteryzuje się największą twardością oraz odpornością na uszkodzenia. Co więcej, jest on pozbawiony intensywnych olejków zapachowych.
W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się także bambusowe akcesoria do pieczenia. Do ich zalet zalicza się dużą wytrzymałość oraz fakt, iż bardzo szybko schną. Z drewna bambusowego wykonuje się zarówno stolnice, jak i deski do krojenia. Oba te produkty znaleźć można w sklepie z akcesoriami kuchennymi Tadar.

Stolnica — jak należy ją impregnować?

Aby stolnica drewniana 80x60 cm lub w innym, nieco mniejszym rozmiarze posłużyła nam przez długi czas, zadbać należy o stosowną jej impregnację przed pierwszym użyciem. W przeciwnym wypadku, w jej powierzchnię wsiąkać będzie woda, co prowadzić może do trwałego uszkodzenia takiej tacy drewnianej. W jaki sposób powinno się impregnować stolnicę? Do tego celu najlepiej wykorzystać olej mineralny służący do zabezpieczenia drewna. Posłużyć można się tutaj również olejem spożywczym, najlepiej lnianym, którym pokrywamy całą powierzchnię stolnicy. Czynność tę warto powtarzać raz na kilka miesięcy — zyskamy wówczas pewność, że nawet mimo intensywnego użytkowania, nasza stolnica w dalszym ciągu będzie w takim samym stopniu odporna na działanie wilgoci, co w dniu zakupu.

Stolnica drewniana duża — jak powinno się ją czyścić?

Stolnicy drewnianej nigdy nie należy myć w zmywarce — prowadzić może to bowiem do jej trwałego uszkodzenia. Czyścić powinno się ją ręcznie, przy pomocy gąbki lub ściereczki i delikatnego płynu oraz wody. Czynność tę wykonywać należy po każdym użyciu W celu wysterylizowania stolnicy, przecieramy ją miksturą wykonaną z wody oraz octu w proporcjach 1:1.
Stolnica drewniana to wysokiej jakości, trwały, odporny na uszkodzenia produkt, który w znaczący sposób ułatwi wyrabianie ciasta na ulubione przysmaki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz